پیام خوزستان

آخرين مطالب

کهن ترین شهر جهان آماده میزبانی از مسافران نوروزی فرهنگي

کهن ترین شهر جهان آماده میزبانی از مسافران نوروزی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- شوش یکی از شهرهای شناخته شده جهان، کهن‌ ترین شهر و پایتخت تمدن در ایران است که پیشینه آن به حدود چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح می ‌رسد. شوش در گذشته ‌های دور یکی از مهم‌ ترین و با شکوه ‌ترین شهرهای ایران و مرکز برخورد 2 تمدن مهم بین ‌النهرین و ایلام بوده است.
فرماندار و رییس ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان شوش با بیان اینکه مکان های دینی، تاریخی و مذهبی این شهرستان در تعطیلات سال جدید میزبان گردشگران داخلی وخارجی خواهد بود، گفت: شهرستان شـوش از ظرفیت های بالقوه بسیاری در حوزه های مختلف برخوردار است که ایام نوروز می تواند بهترین فرصت برای معرفی این ظرفیت ها باشد.
عدنان غزی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای خدمات دهی مناسب به مسافران و معرفی ظرفیت های شهـرستان افزود: محل اسکان مسافران باید در شان و جایگاه میهمانان نوروزی باشد.
وی اظهار داشت: شهر شوش به عنوان یک مقصد گردشگری برای مسافران داخلی و خارجی مطرح است و در همین راستا دستگاه های خدمات رسان اقدامات لازم برای آماده سازی شهـر و میزبانی از مسافران نوروزی را به نحو مطلوب در دستور کار خود قرار داده اند.
فرماندار شوش بهبود نما و منظر شهری، مدیریت پسماند، رنگ آمیزی جداول، نورپردازی، ایجاد ایستگاه های راهنمای مسافر و کاشت گل های فصلی را از برنامه های دستگاه های اجرایی در آستانه تعطیلات نوروزی عنوان کرد و افزود: نصب المان های نوروزی، تامین امنیت پارک های محل اسکان مسـافران، آذین بندی شهرهای تابعه شوش، اجرای سفـره هفت سین و برپایی چادر اقوام ایرانی از دیگر اقدامات در حال انجام می باشند.
وی گفت: ساماندهی و رنگ آمیزی تابلوهای راهنمای شهری، تهیه و توزیع نقشه راهنما و بروشورهای معرفی ظرفیت های شوش در مبادی شهری نیز باید به نحو احسن انجام می شود.
باتوجه به کهن و قدیمی بودن شوش،‌ بناهای تاریخی و محوطه های باستانی زیادی در این شهر دیده می شوند که هرکدام به گونه ‌ای قابل ملاحظه هستند.
مهم ‌ترین و دیدنی ‌ترین جاذبه ‌های گردشگری این شهر افسانه ‌ای در ادامه معرفی می شوند.

** زیگورات چغازنبیل
زیگورات چغازنبیل پرستشگاهی در 45 کیلومتری جنوب شهر شوش در منطقه باستانی هفت تپه واقع شده؛ این بنا در زمان «اونتاش گال» پادشاه ایلامی ‌ها برای خدایان‌ شان ساخته شده است.
این بنای تاریخی و آثاری که بر اثر کاوش‌ های باستانی از درون آن یافت شده از شگفت‌ انگیزترین آثار تاریخی جهان است که سالانه گردشگران زیادی را جذب می‌ کند.

** موزه هفت تپه
منطقه باستانی هفت‌ تپه در 15 کیلومتری جنوب شهری شهر شوش قرار گرفته است. کاوش‌ های انجام شده از سال 1344 تاکنون در این منطقه باستانی حاوی آثار ارزشمندی نظیر مجسمه ‌های سفالی و فلزی، آرامگاه، معبد، گورهای دسته جمعی، انواع ظروف سفالی و آلات موسیقی است که در موزه‌ هفت تپه در همین منطقه جمع ‌آوری شده اند.
گفته می ‌شود تمدن در این منطقه حداقل به 600 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌ گردد.

** قلعه شوش
قلعه شوش قلعه ‌ای به شکل قرون وسطی و ذوزنقه ‌ای شکل است که بر فراز تپه ‌ای در محوطه باستانی شوش از دوران قاجار به یادگار مانده است.
این قلعه در سال 1897 میلادی توسط «ژاک دمورگان» فرانسوی برای سکونت باستان ‌شناسان فرانسوی در این تپه باستانی بنا شده است و اکنون نیز به‌ عنوان مرکز نگهداری و تحقیق بر روی آثار باستانی از آن استفاده می ‌شود.

** موزه شوش
موزه شوش در سال 1345 در جوار قلعه شوش در محوطه باستانی آغاز به کار کرده است.
این موزه یکی از مهم ‌ترین موزه ‌های اشیای باستانی ایران زمین است و آثار ارزشمندی از دوره ‌های مختلف این سرزمین در آن نگهداری می ‌شود.

** حرم مطهر حضرت دانیال نبی(ع)
آرامگاه دانیال نبی، همانطور که از نامش پیدا است، مدفن حضرت دانیال نبی در شهرستان شوش در استان خوزستان است. دانیال نبی از جمله پیامبران «بنی اسرائیل» در قرن هفتم پیش از میلاد مسیح است که نسل ایشان به داوود پیامبر می‌ رسد.
این آرامگاه در جوار رودخانه شاوور و مقابل قلعه شوش واقع شده است.

** کاخ آپادانا شوش؛ تجسمی ناب از هنر و تاریخ ایران
منطقه باستانی شوش، محوطه گسترده‌ ای در کل شهر شوش را در برمی ‌گیرد که بناها و سازه‌ های معماری متعددی از دوران ‌های مختلف در آن گنجانده شده است. یکی از این سازه ‌های تاریخی، کاخ آپادانا نام دارد که یکی از باشکوه‌ ترین کاخ ‌های ایران در دوران باستان بوده و در حال حاضر از شهرت جهانی برخوردار است.
این کاخ در زمان هخامنشیان به دستور «داریوش کبیر»، در حدود سال ‌های 521 تا 515 قبل از میلاد بنا شده است. برخی از بقایای به جای مانده از این کاخ در موزه‌ های نقاط مختلف جهان نگهداری می ‌شوند.

** رودخانه کرخه
رودخانه کرخه سومین رود بلند ایران پس از کارون و سفید رود است. این رود از کوه ‌های زاگرس سرچشمه می ‌گیرد و پس از گذر از شهرستان اندیمشک، از کنار آثار باستانی شوش به سوی باختر تغییر مسیر می‌ دهد.
مسیر این رودخانه در 40 کیلومتری شمال اهواز دوباره تغییر می ‌کند و وارد کشور عراق می‌ شود. بزرگ ترین سد ایران نیز بر روی این رود احداث شده است.

** ایوان کرخه
ایوان کرخه بزرگترین شهر مدفون امپراتوری ساسانی در 25 کیلومتری شمال‌ غربی شوش قبل از جاده دهلران است که به دستور «شاپور دوم ساسانی» در سال‌ های 309 تا 379 پس از میلاد مسیح احداث شده است.
در متون باستانی از این شهر به‌ عنوان «کردشاپور» به معنی «شهری که شاپور بنا کرد» یاد می ‌شود ولی امروزه به آن «ایوان کرخه» می‌ گویند. در حال حاضر تنها بخش اندکی از این شهر باقی مانده است.

** پارک ملی کرخه
پارک ملی کرخه شامل پارک ملی کرخه شمالی، پارک ملی کرخه جنوبی و منطقه محافظت ‌شده کرخه است؛ محدوده این پارک ملی در سال 1389هجری‌ شمسی تصویب شد.
رودخانه زیبای کرخه که از وسط این پارک عبور می ‌کند و وجود جنگل ‌های انبوه این منطقه را به یکی از جذاب ‌ترین و دیدنی ‌ترین نقاط گردشگری شوش تبدیل کرده است. همچنین پوشش گیاهی و جانوری متنوعی در این پارک دیده می شود.

** مقبره دعبل خزاعی
دعبل خزاعی یکی از شاعران معروف شیعه و از مداحان اهل ‌بیت است که در زمان حکومت عباسیان می ‌زیسته است. گفته می ‌شود که امام رضا، پیراهن خویش را به‌ عنوان صله به ایشان هدیه داده است. آرامگاه این شاعر نامی عرب در مرکز شهر شوش کنار مجتمع فرهنگی دعبل خزاعی قرار گرفته است.

** تالاب بامدژ
آخرین ایستگاه رود شاوور شوش تالاب دیدنی بامدژ است. در واقع رودخانه شاوور یکی از منابع تغذیه ‌کننده این تالاب است که با طغیان‌های فصلی در نیمه دوم سال تاثیر مهمی بر حیات تالاب مذکور دارد.
این تالاب یکی از تالاب ‌های پنج ‌گانه و بزرگ استان خوزستان است که مساحتی برابر با چهار‌ هزار هکتار دارد. تالاب بامدژ یکی از مقاصد گردشگران اکوتوریسم داخلی و خارجی است چراکه از توقفگاه ‌های پرندگان مهاجر از سیبری و شرق آفریقا به شمار می رود.
شهرستان شوش با 220هزار نفر جمعیت درشمال خوزستان و در 100 کیلومتری شهر اهواز واقع شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

منتظران منجی در اهواز میلاد ولیعصر (عج) را جشن گرفتند

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

بسته کتاب و اسباب بازی ازتهران برای کودکان خوزستان ارسال شد

هنوز زمان بازگشایی مدارس مناطق درگیر سیلاب مشخص نشده است

بازگشایی مدارس مناطق سیل زده باتوجه با شرایط هر منطقه است

بارندگی به 73 بنای تاریخی دزفول خسارت زد

با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل زده شوش رفت

میراث فرهنگی شوشتر خسارتی از سیل ندیده است

دانشگاه در جمع آوری اطلاعات سیل و ثبت مستندات نقش مهمی دارد

15 اقدام فوری برای سلامت دانش‌آموزان سیل‌زده ابلاغ شد

تنها 6 واحد دانشگاه پیام نور تا پایان هفته تعطیل هستند

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

نمایش ‌درمانگران برای کاهش آلام سیل‌زدگان به خوزستان آمدند

جای خالی سلبریتی‌های خانه نشین شده در سیل

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

کارگروه رسیدگی به امور فرهنگی مناطق سیل‌زده تشکیل می‌شود

برنامه های آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر کرد

ساعت شروع به کارمدارس ابتدایی اهواز و کارون تغییر کرد

15مدرسه در بخش شعیبیه شوشتر فردا شنبه تعطیل است

مدارس و مراکز آموزش عالی آبادان شنبه تعطیل شدند

آزمون نهایی متوسطه اول درخوزستان امسال متفاوت برگزار می شود

تجهیزات آموزشی دربین مدارس مناطق سیل زده خوزستان توزیع شد

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند

نخستین دوره فراگیر اجراهای نمایش در اندیمشک آغاز شد

آلبوم موسیقی تئاتر «شنیدیدار» کوروش بهراد منتشر شد

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

یونسکو در حال بررسی وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل‌زده شوش رفت

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

در ضرورت آموزش «خبرنگاری در بحران»

حمیدرضا آذرنگ دبیر جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر شد

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

«بند میزان» میزان نیست

همه ظرفیت مجموعه فرهنگ و هنر خوزستان در خدمت سیل‌زدگان

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مناطق سیل‌زده متناسب با نیاز مخاطبان باشد

مسجد «حاج‎علی حاج علی‎اکبر» شوشتر ثبت ملی شد

کارشناس یونسکو وضعیت چغازنبیل و آثار تاریخی دزفول را بررسی کرد

ارسال کمک‌های غیرنقدی کارگروه مد و لباس کشور برای سیل‌زدگان خوزستان

تلاش برای برپایی هفته جهانی گرافیک در خوزستان

پایگاه حفظ و مرمت پل باستانی دزفول ایجاد خواهد شد

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

تحصیل در خوزستان تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به 152رسید

«بند میزان» میزان نیست

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان