پیام خوزستان

آخرين مطالب

کهن ترین شهر جهان آماده میزبانی از مسافران نوروزی فرهنگي

کهن ترین شهر جهان آماده میزبانی از مسافران نوروزی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- شوش یکی از شهرهای شناخته شده جهان، کهن‌ ترین شهر و پایتخت تمدن در ایران است که پیشینه آن به حدود چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح می ‌رسد. شوش در گذشته ‌های دور یکی از مهم‌ ترین و با شکوه ‌ترین شهرهای ایران و مرکز برخورد 2 تمدن مهم بین ‌النهرین و ایلام بوده است.
فرماندار و رییس ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان شوش با بیان اینکه مکان های دینی، تاریخی و مذهبی این شهرستان در تعطیلات سال جدید میزبان گردشگران داخلی وخارجی خواهد بود، گفت: شهرستان شـوش از ظرفیت های بالقوه بسیاری در حوزه های مختلف برخوردار است که ایام نوروز می تواند بهترین فرصت برای معرفی این ظرفیت ها باشد.
عدنان غزی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای خدمات دهی مناسب به مسافران و معرفی ظرفیت های شهـرستان افزود: محل اسکان مسافران باید در شان و جایگاه میهمانان نوروزی باشد.
وی اظهار داشت: شهر شوش به عنوان یک مقصد گردشگری برای مسافران داخلی و خارجی مطرح است و در همین راستا دستگاه های خدمات رسان اقدامات لازم برای آماده سازی شهـر و میزبانی از مسافران نوروزی را به نحو مطلوب در دستور کار خود قرار داده اند.
فرماندار شوش بهبود نما و منظر شهری، مدیریت پسماند، رنگ آمیزی جداول، نورپردازی، ایجاد ایستگاه های راهنمای مسافر و کاشت گل های فصلی را از برنامه های دستگاه های اجرایی در آستانه تعطیلات نوروزی عنوان کرد و افزود: نصب المان های نوروزی، تامین امنیت پارک های محل اسکان مسـافران، آذین بندی شهرهای تابعه شوش، اجرای سفـره هفت سین و برپایی چادر اقوام ایرانی از دیگر اقدامات در حال انجام می باشند.
وی گفت: ساماندهی و رنگ آمیزی تابلوهای راهنمای شهری، تهیه و توزیع نقشه راهنما و بروشورهای معرفی ظرفیت های شوش در مبادی شهری نیز باید به نحو احسن انجام می شود.
باتوجه به کهن و قدیمی بودن شوش،‌ بناهای تاریخی و محوطه های باستانی زیادی در این شهر دیده می شوند که هرکدام به گونه ‌ای قابل ملاحظه هستند.
مهم ‌ترین و دیدنی ‌ترین جاذبه ‌های گردشگری این شهر افسانه ‌ای در ادامه معرفی می شوند.

** زیگورات چغازنبیل
زیگورات چغازنبیل پرستشگاهی در 45 کیلومتری جنوب شهر شوش در منطقه باستانی هفت تپه واقع شده؛ این بنا در زمان «اونتاش گال» پادشاه ایلامی ‌ها برای خدایان‌ شان ساخته شده است.
این بنای تاریخی و آثاری که بر اثر کاوش‌ های باستانی از درون آن یافت شده از شگفت‌ انگیزترین آثار تاریخی جهان است که سالانه گردشگران زیادی را جذب می‌ کند.

** موزه هفت تپه
منطقه باستانی هفت‌ تپه در 15 کیلومتری جنوب شهری شهر شوش قرار گرفته است. کاوش‌ های انجام شده از سال 1344 تاکنون در این منطقه باستانی حاوی آثار ارزشمندی نظیر مجسمه ‌های سفالی و فلزی، آرامگاه، معبد، گورهای دسته جمعی، انواع ظروف سفالی و آلات موسیقی است که در موزه‌ هفت تپه در همین منطقه جمع ‌آوری شده اند.
گفته می ‌شود تمدن در این منطقه حداقل به 600 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌ گردد.

** قلعه شوش
قلعه شوش قلعه ‌ای به شکل قرون وسطی و ذوزنقه ‌ای شکل است که بر فراز تپه ‌ای در محوطه باستانی شوش از دوران قاجار به یادگار مانده است.
این قلعه در سال 1897 میلادی توسط «ژاک دمورگان» فرانسوی برای سکونت باستان ‌شناسان فرانسوی در این تپه باستانی بنا شده است و اکنون نیز به‌ عنوان مرکز نگهداری و تحقیق بر روی آثار باستانی از آن استفاده می ‌شود.

** موزه شوش
موزه شوش در سال 1345 در جوار قلعه شوش در محوطه باستانی آغاز به کار کرده است.
این موزه یکی از مهم ‌ترین موزه ‌های اشیای باستانی ایران زمین است و آثار ارزشمندی از دوره ‌های مختلف این سرزمین در آن نگهداری می ‌شود.

** حرم مطهر حضرت دانیال نبی(ع)
آرامگاه دانیال نبی، همانطور که از نامش پیدا است، مدفن حضرت دانیال نبی در شهرستان شوش در استان خوزستان است. دانیال نبی از جمله پیامبران «بنی اسرائیل» در قرن هفتم پیش از میلاد مسیح است که نسل ایشان به داوود پیامبر می‌ رسد.
این آرامگاه در جوار رودخانه شاوور و مقابل قلعه شوش واقع شده است.

** کاخ آپادانا شوش؛ تجسمی ناب از هنر و تاریخ ایران
منطقه باستانی شوش، محوطه گسترده‌ ای در کل شهر شوش را در برمی ‌گیرد که بناها و سازه‌ های معماری متعددی از دوران ‌های مختلف در آن گنجانده شده است. یکی از این سازه ‌های تاریخی، کاخ آپادانا نام دارد که یکی از باشکوه‌ ترین کاخ ‌های ایران در دوران باستان بوده و در حال حاضر از شهرت جهانی برخوردار است.
این کاخ در زمان هخامنشیان به دستور «داریوش کبیر»، در حدود سال ‌های 521 تا 515 قبل از میلاد بنا شده است. برخی از بقایای به جای مانده از این کاخ در موزه‌ های نقاط مختلف جهان نگهداری می ‌شوند.

** رودخانه کرخه
رودخانه کرخه سومین رود بلند ایران پس از کارون و سفید رود است. این رود از کوه ‌های زاگرس سرچشمه می ‌گیرد و پس از گذر از شهرستان اندیمشک، از کنار آثار باستانی شوش به سوی باختر تغییر مسیر می‌ دهد.
مسیر این رودخانه در 40 کیلومتری شمال اهواز دوباره تغییر می ‌کند و وارد کشور عراق می‌ شود. بزرگ ترین سد ایران نیز بر روی این رود احداث شده است.

** ایوان کرخه
ایوان کرخه بزرگترین شهر مدفون امپراتوری ساسانی در 25 کیلومتری شمال‌ غربی شوش قبل از جاده دهلران است که به دستور «شاپور دوم ساسانی» در سال‌ های 309 تا 379 پس از میلاد مسیح احداث شده است.
در متون باستانی از این شهر به‌ عنوان «کردشاپور» به معنی «شهری که شاپور بنا کرد» یاد می ‌شود ولی امروزه به آن «ایوان کرخه» می‌ گویند. در حال حاضر تنها بخش اندکی از این شهر باقی مانده است.

** پارک ملی کرخه
پارک ملی کرخه شامل پارک ملی کرخه شمالی، پارک ملی کرخه جنوبی و منطقه محافظت ‌شده کرخه است؛ محدوده این پارک ملی در سال 1389هجری‌ شمسی تصویب شد.
رودخانه زیبای کرخه که از وسط این پارک عبور می ‌کند و وجود جنگل ‌های انبوه این منطقه را به یکی از جذاب ‌ترین و دیدنی ‌ترین نقاط گردشگری شوش تبدیل کرده است. همچنین پوشش گیاهی و جانوری متنوعی در این پارک دیده می شود.

** مقبره دعبل خزاعی
دعبل خزاعی یکی از شاعران معروف شیعه و از مداحان اهل ‌بیت است که در زمان حکومت عباسیان می ‌زیسته است. گفته می ‌شود که امام رضا، پیراهن خویش را به‌ عنوان صله به ایشان هدیه داده است. آرامگاه این شاعر نامی عرب در مرکز شهر شوش کنار مجتمع فرهنگی دعبل خزاعی قرار گرفته است.

** تالاب بامدژ
آخرین ایستگاه رود شاوور شوش تالاب دیدنی بامدژ است. در واقع رودخانه شاوور یکی از منابع تغذیه ‌کننده این تالاب است که با طغیان‌های فصلی در نیمه دوم سال تاثیر مهمی بر حیات تالاب مذکور دارد.
این تالاب یکی از تالاب ‌های پنج ‌گانه و بزرگ استان خوزستان است که مساحتی برابر با چهار‌ هزار هکتار دارد. تالاب بامدژ یکی از مقاصد گردشگران اکوتوریسم داخلی و خارجی است چراکه از توقفگاه ‌های پرندگان مهاجر از سیبری و شرق آفریقا به شمار می رود.
شهرستان شوش با 220هزار نفر جمعیت درشمال خوزستان و در 100 کیلومتری شهر اهواز واقع شده است.





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز فاز 2 پروژه احداث مجتمع گردشگری چم‎آسیاب / کمپ گردشگری صیدون در حال تکمیل

خوزستان رتبه دوم شاخص با سوادی کشور را کسب کرد

اقلیت اصیل، سپیدپوش و هنرمند جنوب ایران را می‌شناسید؟!

عراقچی پیام روحانی را برای مکرون برد

مهمترین زیرساخت توسعه گردشگری آموزش است

یوکیا آمانو درگذشت

جزئیات انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

کلنگ مجتمع آموزشی 24 کلاسه دخترانه اهواز به زمین زده شد

توسعه‌ فرهنگی استان خوزستان الزامی گریزناپذیر است

هیات انتخاب جشنواره نمایش‌های کوتاه خوزستان معرفی شدند

انتشار فراخوان انگلیسی و عربی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

آغاز طرح تابستانه خرید کتاب در ‌کتاب‌فروشی‌های خوزستان

پرداخت کمک هزینه سفر به جشنواره‌ هنرهای تجسمی جوانان ایران

گروه‌های نمایشی برگزیده جشنواره تئاتر عربی خوزستان معرفی شدند

آخرین وضعیت سلامتی میرحسین موسوی

ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

اماکن عرضه قلیان، پاتوق‌های هنری و فرهنگی اهواز می‌شوند

مولاوردی: بار‌ها به روحانی گفتم وزیر زن معرفی کن

ساباط تاریخی «شعیب رسول» در دست مرمت است

گردشگری باغملک صاحب «شاتگشب» شد

سید مرتضی سبزقبا با یک داستان کوتاه در مسابقه ملی داستان‌نویسی «افسانه‌ها»

بخش خصوصی برای احداث سینما در دزفول ورود کند

گتوند برای توسعه و پیشرفت، نیازمند جذب نخبگان است

عناوین برتر دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات کشوری قرآن، عترت و نماز

شرکت 2500 نفر درکلاسهای تابستانه کانونهای فرهنگی-هنری مساجد دزفول

تأکید استاندار خوزستان بر ساماندهی بنای تاریخی دانشکده سه‎گوش اهواز

دانش آموزان خوزستانی 9 رتبه کشوری در مسابقات قرآن، عترت و نماز کسب کردند

«خواب‌های دم صبح» فرهنگ دشتی رونمایی شد

بازسازی مدارس تخریبی در سیل اولویت اول نوسازی مدارس در شادگان است

جاذبه‎های گردشگری شهرستان کارون به برند تبدیل شده‎اند

جزئیات محکومیت ریخته‌گران و عیسی شریفی

برنامه درسی ملی به یک اندیشه تبدیل شده است

130 کانون فرهنگی هنری در مساجد دزفول فعالیت می‌کنند

مکرون با روحانی، پوتین و ترامپ دیدار می‌کند

اتاق مشایی در اوین را به نجفی دادند

نماینده ولی‌فقیه در سپاه: بدحجابی ترحم ندارد

انجمن مستقل طراحان گرافیک خوزستان مسابقه ملی تصویرگری محیط ‌زیست برگزار می‌کند

734 دانش آموز خوزستانی در آزمون جهش تحصیلی شرکت کردند

هیات انتخاب دوازدهمین جشنواره نمایش‌های کوتاه خوزستان معرفی شدند

امام جمعه اهواز: سنت های دست و پاگیر ازدواج برچیده شوند

روحانی: ادعای ناکارآمدی دولت دروغ است

امام رضا(ع)، امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

انتشار فراخوان بیست‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی

روند رو به رشد ورود گردشگران خارجی از مرز شلمچه

تصویب محدودیت اختیارات جنگیِ ترامپ

ادعای تلاش ایران برای توقیف نفت‌کش انگلیسی

محمدرضا خاتمی به سران قوا نامه نوشت

انتصاب سرپرست جدید پایگاه میراث جهانی شوشتر

ساماندهی گذر اوراز شوشتر در مرحله جدید

تلاش برای ثبت پنج شهر خوزستان به عنوان شهر ملی صنایع دستی