پیام خوزستان

آخرين مطالب

تاریخ، مذهب و طبیعت را در قاب رامهرمز ببینید فرهنگي

تاریخ، مذهب و طبیعت را در قاب رامهرمز ببینید

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - شهرستان رامهرمز در جنوب شرق اهواز، کلکسیونی از آثار تاریخی، مذهبی و طبیعی است که با برخورداری از جاذبه های گردشگری متنوع در این سه حوزه مقصد کردشگران و مهمانان نوروزی رابه دامان خود فرا می خواند.
به گزارش ایرنا رامهرمز در 100 کیلومتری اهواز ، در مجاورت شوش و شوشتر در خوزستان است که به گفته مورخان در دوره‌ای پایتخت ایران بوده ‌است. رامهرمز متشکل از دو کلمه رام و هرمز (نام یکی از خسروان ساسانی) بوده‌ است عامه مردم خوزستان این شهر را رامز می‌گویند.
مردم رامهرمز از اقوام بختیاری و از طوایف چهارلنگ هستند و طوایفی از اقوام دیگر مانند خدری دشتستان، زارع‌زاده، بیگدلی، طلاوری و مردمانی که از شهرها و استانهای مجاور به این شهر کوچ کرده‌اند تشکیل می‌دهند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در شهرستان رامهرمز 33 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی وجود دارد علاوه برای 25 سازه آبی تاریخی پرونده تشکیل شده است و مراحل ثبت آنها در حال طی شدن است.
محمد محمدعلی‌نژاد با اشاره به وضعیت اسکان نوروزی در این شهرستان بیان کرد: در حال حاضر شهرستان رامهزمز ظرفیت اسکان چهار هزار مسافر نوروزی را دارد و تمامی مدارس، مهمانپذیرهای ادارات و خانه معلم، همچنین کمپ های شهرداری به منظور اسکان مسافران نوروزی آماده هستند.
وی با بیان این که برای روزهای نوروز، غرفه های صنایع دستی، در عمارت صمیمی برپا شده است بیان کرد: همچنین با توجه به وجود دو پدیده منحصر به فرد به نام های چشمه‌های قیر روان ماماتین و تشکوه در بخش رود زرد از توابع بخش رامهرمز که ثبت در فهرست آثار طبیعی نیز هستند آماده بازدید گردشگران هستند و امکانات رفاهی مانند نمازخانه، آلاچیق و سرویس بهداشتی در این 2 منطقه در نظر گرفته شده است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز افزود: تفرجگاه کنارستان، قلعه تاریخی دا و دختر، منطقه های گردشگری مانند سد جره، سد زیرزرد، منطقه گردشگری چم اندیشان، روستای گردشگری شاردین در رودزرد، آبشار گدار پهن در بخش ابوالفارس، از دیگر مناطق گردشگری رامهرمز هستند که مسافران نوروزی می توانند از آنها دیدن کنند.
وی بیان کرد: در حال حاضر نیز 10 بروشور معرفی شهرستان و چهار هزار نقشه گردشگری برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است که در نقاط مختلف شهر میان مهمانان توزیع می شود.
** باغ اصیل ایرانی صمیمی
عمارت صمیمی (باغ صمیمی) یا باغ امیر سپهدار از جمله مکان های دیدنی این شهر است، که این روزها لباس نو برتن کرده و میزبان مسافران نوروزی شده است.
این عمارت از سه بخش تشکیل شده است که ساختمان ضلع شمالی متعلق به دوره صفویه، کوشک میانی متعلق به دوره قاجاریه و ضلع جنوبی آن متعلق به دوره پهلوی دوم است.
این بنا دارای یک باغ اصیل ایرانی است که 200سال قدمت دارد و در سطح 16 هزار متر مربع که در سال 1378در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این باغ تنها باغ سنتی در خوزستان است که به ثبت رسیده است.
درختان پرتقال، نارنج، لیمو شیرین، لیمو ترش، انار، توت (فرنگی و وحشی)، کاج، زیتون، انجیر، بید، ون، کنار، نخل خرما و انواع مختلف گل‌ها، زیبایی و طراوات خاصی به این باغ بخشیده است که دیدنش خالی از لطف نیست.
** گردشگاه های مذهبی رامهرمز
گردشگران نوروزی می توانند از آثار تاریخی و مذهبی در رامهرمز مانند مانند علمدار (سید محمد صالح) واقع در مرکز شهر، امامزاده بی بی تاج واقع در پنج کیلومتری رامهرمز، امامزاده سید فرج پس از فلکه سیلو ابتدای جاده رامهرمز ـ ماهشهر، زیارتگاه حوری نعمت ابتدای جاده رامهرمز ـ ایذه جنب دانشگاه آزاد اسلامی رامهرمز، زیارتگاه پیرسیدعزیز، جنب پلیس راه رامهرمز ـ اهواز، زیارتگاه عباس سه پیرون پس از روستای بایمان عریض (فاصله تا شهر 9 کیلومتر)، زیارتگاه علی مخلط به روایتی قدمگاه امام رضا(ع) در 15 کیلومتری جاده رامهرمز ـ رامشیر، زیارتگاه سیدحسین زاهدون پس از پل اله ابتدای جاده رامهرمز ـ بهبهان دیدن کنند.
** قلعه دا و دختر
قلعه‌ای در سه کیلومتری شمال شهر رامهرمز،که به دوران ساسانیان تعلق دارد، این قلعه شبیه دژی است که در روزگار ساسانیان برای حفاظت راه تجاری و نظامی شوش، اصفهان یا برای نگهبانی کاخ و خزاین رامهرمز یا نظارت بر جلگه زراعی، باغها، مزارع و انبارهای غله ساخته شده و رومی‌ها در ساختن یا در طرح و نقشه آن دخالت داشته اند.
** تشکوه
تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز است که در فهرست میراث ملی ثبت شده است. این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و پس از روستای گنبد لران قرار دارد و از گذشته‌های دور تاکنون شبانه روز می‌سوزد، از قدیم مردم محلی به این کوه 'تشکوه' می‌گویند.
به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است در شب، نور سوختن این گاز جلوه خاصی دارد و گردشگران بسیاری برای دیدن این اتفاق طبیعی هر ساله از سراسر کشور و حتی خارج از کشور به این منطقه می آیند.
** چشمه‌های قیر ماماتین
چشمه های قیر ماماتین از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به شمار می روند. این چشمه‌ها در 2 طرف یک مسیل کم‌آب با مصالحی مانند قلوه سنگ و ملات ساروج قرار دارند و در 25 کیلومتری شمال شرق شهر رامهرمز واقع شده‌اند.
این چشمه که به باور اساطیری مردم رامهرمز خون اژدهایی است که در جنگ با اسفندیار رویین‌تن به هلاکت رسید، از چشمه‌های آن قیر ماماتین می‌جوشد بررسی لوح‌هایی که در تخت‌جمشید به دست آمده نشان می‌دهد هخامنشیان از این چشمه‌های قیر ظروف خود را می ساختند.
ده چشمه قیر با مصالحی مانند قلوه ‌سنگ و ملات ساروج‌ در 2 طرف یک مسیل کم آب قرار دارند. آب با نفت ترکیب شده از چشمه‌های سیاه رنگ می‌جوشد و با آب رودخانه‌ای به نام رود زرد رامهرمز ترکیب می‌شود.
**گنجینه جوبجی
نهم اردیبهشت سال 89 طی یک عملیات لوله‌کشی در رامهرمز گنجینه ای متعلق به 600 تا 700 پیش از میلاد در تپه باستانی جوبجی در روستایی به همین نام از توابع رامهرمز کشف شد، کل حریم محوطه باستانی جوبجی 60 تا 70 هکتار است، کشفیات در محوطه جوبجی موجب اهمیت بین المللی و جهانی این محوطه و پس از آن پایگاه پژوهشی جوبجی در آن منطقه شد.
اگر چه پس از کشف این گنجینه، رامهرمز در راس اخبار مهم میراث فرهنگی کشور قرار گرفت اما تاکنون مردم این شهرستان موفق به دیدن این گنجینه نشده اند.
**صنایع دستی و چلنگری
از جمله صنایع دستی بومی رامهرمز می‎توان به کپو بافی، رویگری، مسگری، گلیم بافی، سفالگری، گیوه‌دوزی و چلنگری را نام برد.
صنعت چلنگری یکی از صنایع قدیمی است که تنها در شهرستان رامهرمز فعال است و جزو رشته های منسوخ شده صنایع دستی به حساب می آید این رشته 2 سال پیش توسط اداره میراث فرهنگی رامهرمز احیا شد .
چلنگری نوعی آهنگری سبک و محلی است که در قدیم با این هنر ابزار آلات کشاورزی مورد نیاز ساخته می‌شد.
7164/6002

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

منتظران منجی در اهواز میلاد ولیعصر (عج) را جشن گرفتند

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

بسته کتاب و اسباب بازی ازتهران برای کودکان خوزستان ارسال شد

هنوز زمان بازگشایی مدارس مناطق درگیر سیلاب مشخص نشده است

بازگشایی مدارس مناطق سیل زده باتوجه با شرایط هر منطقه است

بارندگی به 73 بنای تاریخی دزفول خسارت زد

با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل زده شوش رفت

میراث فرهنگی شوشتر خسارتی از سیل ندیده است

دانشگاه در جمع آوری اطلاعات سیل و ثبت مستندات نقش مهمی دارد

15 اقدام فوری برای سلامت دانش‌آموزان سیل‌زده ابلاغ شد

تنها 6 واحد دانشگاه پیام نور تا پایان هفته تعطیل هستند

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

نمایش ‌درمانگران برای کاهش آلام سیل‌زدگان به خوزستان آمدند

جای خالی سلبریتی‌های خانه نشین شده در سیل

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

کارگروه رسیدگی به امور فرهنگی مناطق سیل‌زده تشکیل می‌شود

برنامه های آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر کرد

ساعت شروع به کارمدارس ابتدایی اهواز و کارون تغییر کرد

15مدرسه در بخش شعیبیه شوشتر فردا شنبه تعطیل است

مدارس و مراکز آموزش عالی آبادان شنبه تعطیل شدند

آزمون نهایی متوسطه اول درخوزستان امسال متفاوت برگزار می شود

تجهیزات آموزشی دربین مدارس مناطق سیل زده خوزستان توزیع شد

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند

نخستین دوره فراگیر اجراهای نمایش در اندیمشک آغاز شد

آلبوم موسیقی تئاتر «شنیدیدار» کوروش بهراد منتشر شد

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

یونسکو در حال بررسی وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل‌زده شوش رفت

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

در ضرورت آموزش «خبرنگاری در بحران»

حمیدرضا آذرنگ دبیر جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر شد

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

«بند میزان» میزان نیست

همه ظرفیت مجموعه فرهنگ و هنر خوزستان در خدمت سیل‌زدگان

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مناطق سیل‌زده متناسب با نیاز مخاطبان باشد

مسجد «حاج‎علی حاج علی‎اکبر» شوشتر ثبت ملی شد

کارشناس یونسکو وضعیت چغازنبیل و آثار تاریخی دزفول را بررسی کرد

ارسال کمک‌های غیرنقدی کارگروه مد و لباس کشور برای سیل‌زدگان خوزستان

تلاش برای برپایی هفته جهانی گرافیک در خوزستان

پایگاه حفظ و مرمت پل باستانی دزفول ایجاد خواهد شد

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

تحصیل در خوزستان تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به 152رسید

«بند میزان» میزان نیست

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان