پیام خوزستان

آخرين مطالب

موزه هنر، کودکان را در برابر مسئولیت موزه ها تقویت می کند فرهنگي

موزه هنر، کودکان را در برابر مسئولیت موزه ها تقویت می کند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - کارشناس ارشد هنری کودک با اشاره به اینکه کودکان باید در یاد گیری تعامل داشته باشد گفت : فعالیت هایی نظیر مشارکت دادن کودکان در مدیریت موزه های هنری و دادن می تواند حس مسئولیت کودکان را در قبال موزه ها تقویت کند.
ارمغان کاظمی جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه موزه ها مکانی برای یاد گیری کودکان و نوجوانان است اظهار داشت : ذهن کودکان در حال تغییر و یاد گیری است و اگر مسائل و موضوعات هنری و فرهنگی از دوران کودکی به درستی در ذهن آنان حک شود در آینده نیز بهره بهتری برای جامعه خود خواهند داشت.
وی افزود: برای رسیدن به این هدف می توان امکانات و ابزارهای آموزشی دیگری نظیر سینما ، کتاب و آرشیو رایانه ای کمک گرفت تا در آموزش و رشد کودکان موثر واقع شود.
کاظمی ادامه داد : کودکان مانند نهال های تازه و آسیب پذیری هستند که روح لطیفی دارند و اگر راهنمای کودک و نوجوان بتواند با مهربانی و محبت بر روی کودکان تاثیر بگذارد آنان نیز جذب موزه ها شده و به یک مخاطب همیشگی تبدیل می شوند.
وی که برگزیده اولین مسابقه هنرهای تجسمی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می باشد نقش فعالیت ها وبرنامه های هنری و فرهنگی درتربیت کودک را مهم عنوان کرد و گفت : یکی از اتفاقات هدفمند در برگزاری فعالیت های موزه، انتخاب فعالیت توسط مخاطب می باشد که بر اساس نظرات روانشناسان شیوه آزادمنشی انتخاب فعالیت ها در تربیت ،کودکان را مسلط برخود ،کنجکاو و راضی پرورش می دهد .
این عضو انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران با تحقیق و تجسس در حوزه هنرهای کودک و نوجوان نقش مکان مناسب در تربیت کودک را از مهمترین بخش های آموزشی عنوان کرد و افزود : سالن ها وکلاس هایی با ابعاد بزرگ ومتوسط ، ساخت ویترین و فضاسازی جهت حفظ و یا اکران نمایشگاه دائمی و دوره ای ، به نمایش گذاشتن آثار هنری و دست ساخته های ارزشمند کودکان با نور پردازی مناسب ، طراحی خلاق و جذاب و... با فضاسازی هدفمند که جهت تسهیل ارتباط وانتقال پیام های تربیتی به مخاطبانش باشد باید طراحی شود .
کاظمی که نویسندگی وتصویرگری کتاب کودکThe Kind Desert Traveler( صحرانورد مهربان ) را در کارنامه کاری خود دارد اظهار داشت : مربی باید معلومات کافی درباره کودکان داشته باشد تا بتواند در تربیت کودک نقش آفرین باشد زیرا بدون شناخت کودک این امر ممکن نیست و مربی باید متخصص باشد که ستایش واحترام کودکان راجلب کند.
استفاده از فضاهای غیر عادی و هنری خلاقانه
این عضو موسسه توسعه هنرهای معاصر استفاده از خلاقیت را کلید حل بسیاری از مشکلات عنوان کرد و گفت : استفاده از فضاهای غیر عادی همچون آسانسور، پله ها، کتابخانه، باغ ، فضای سبز و حتی سرویس بهداشتی ویژه کودکان می تواند در جذب مخاطب کمک کند.
کاظمی افزود : اختصاص بخش کوچکی از کتابخانه به کتاب های دست ساخته کودکان که توسط آنها نوشته و تصویرگری شده ، چسباندن عکس هایی که توسط کودکان عکاسی شده و یابوجود آوردن عکس جدید با جداکردن عناصر عکس های دیگر و چسباندن آنها به هم در قالب عکس جدید با پیام های دوستدار کودک در راه پله و یا آسانسور، قرار دادن وسایل بازی و ایستگاه های نقاشی و کاردستی ، سفالگری .... در فضای باز و یا حتی قرار دادن چند چهار پایه کوچک در سرویس بهداشتی ، این پیام را از سوی شما به کودک منتقل می کند که شما دوستدار کودکان هستید و به کودکان فکر می کنید و نیازهای آنان را می شناسید.
مشاورهنری و عضو فعال واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان خوزستان برپایی موزه سیار را اقدامی بشر دوستانه و کمک آموزشی به کودکان و نوجوانانی که در روستاها و مناطق محروم هستند عنوان کرد و گفت : موزه هنر سیار به صورت وسیله نقلیه ایی مانند مینی بوس و یا اتوبوس، با طراحی شاد و خلاق با فضاسازی و چیدمان آثار و ابزارهای کمک آموزشی هنری و فرهنگی است که برای آموزش و شاد کردن کودکان و نوجوانان با به کارگیری مربیان هنری و فرهنگی درمکان هایی مستقر می شود و به اجرای برنامه های هنری ، فرهنگی و سرگرمی کودکان می پردازد.
کاظمی اظهار داشت : گاهی لازم نیست کودکان به موزه هنر بیایند و مراجعه موزه سیار به مدارس با عنوان زنگ موزه هنر و اجرای برنامه های آموزشی هنر در قالب برنامه های خلاق ، غیرمستقیم و جذاب می تواند برای کودکان جذاب و موثر باشد.
این کارشناس ارشد گرافیست ، موزه مجازی بین المللی هنر کودک را فرصتی برای دیدار کودکان از نمونه فعالیت های هنری یکدیگر در سرتاسر دنیا عنوان کرد و ادامه داد :موزه مجازی بین المللی هنر کودک به دلیل مجازی بدون آن می تواند گستردگی بیشتری داشته باشد و ارتباط کودکان جهان با زبان مشترک هنر، برای گسترش صلح در جهان ، ارتباط مربیان هنری و والدین کودکان و نوجوانان ،ایجاد فرصت برای پژوهشگران هنر کودکان و نوجوانان و ثبت آثار و تجربه های کودکان از سنین پایین را به همراه داشته باشد .
نویسنده کتاب "بررسی تصاویر و شمایل درخت نخل در فرهنگ و هنر مناطق جنوبی ایران" خاطر نشان کرد : فعالیت های مختلفی همچون باستان شناسی برای کودکان، صحافی سنتی، درمانگاه کتاب، مرمت سفال و آثار هنری دیگر، موزه بازی، مدیریت موزه ها با کودکان، جورچین معماری و برگزاری کارگاههای آموزشی انواع هنر و خلق آثار هنری و ثبت و نگهداری آنها در موزه و برنامه های دیگری از این دست می تواند به جذب مخاطب کودک و خانواده کمک کند.
7165/6064

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

منتظران منجی در اهواز میلاد ولیعصر (عج) را جشن گرفتند

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

بسته کتاب و اسباب بازی ازتهران برای کودکان خوزستان ارسال شد

هنوز زمان بازگشایی مدارس مناطق درگیر سیلاب مشخص نشده است

بازگشایی مدارس مناطق سیل زده باتوجه با شرایط هر منطقه است

بارندگی به 73 بنای تاریخی دزفول خسارت زد

با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل زده شوش رفت

میراث فرهنگی شوشتر خسارتی از سیل ندیده است

دانشگاه در جمع آوری اطلاعات سیل و ثبت مستندات نقش مهمی دارد

15 اقدام فوری برای سلامت دانش‌آموزان سیل‌زده ابلاغ شد

تنها 6 واحد دانشگاه پیام نور تا پایان هفته تعطیل هستند

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

نمایش ‌درمانگران برای کاهش آلام سیل‌زدگان به خوزستان آمدند

جای خالی سلبریتی‌های خانه نشین شده در سیل

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

کارگروه رسیدگی به امور فرهنگی مناطق سیل‌زده تشکیل می‌شود

برنامه های آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر کرد

ساعت شروع به کارمدارس ابتدایی اهواز و کارون تغییر کرد

15مدرسه در بخش شعیبیه شوشتر فردا شنبه تعطیل است

مدارس و مراکز آموزش عالی آبادان شنبه تعطیل شدند

آزمون نهایی متوسطه اول درخوزستان امسال متفاوت برگزار می شود

تجهیزات آموزشی دربین مدارس مناطق سیل زده خوزستان توزیع شد

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند

نخستین دوره فراگیر اجراهای نمایش در اندیمشک آغاز شد

آلبوم موسیقی تئاتر «شنیدیدار» کوروش بهراد منتشر شد

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

یونسکو در حال بررسی وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل‌زده شوش رفت

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

در ضرورت آموزش «خبرنگاری در بحران»

حمیدرضا آذرنگ دبیر جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر شد

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

«بند میزان» میزان نیست

همه ظرفیت مجموعه فرهنگ و هنر خوزستان در خدمت سیل‌زدگان

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مناطق سیل‌زده متناسب با نیاز مخاطبان باشد

مسجد «حاج‎علی حاج علی‎اکبر» شوشتر ثبت ملی شد

کارشناس یونسکو وضعیت چغازنبیل و آثار تاریخی دزفول را بررسی کرد

ارسال کمک‌های غیرنقدی کارگروه مد و لباس کشور برای سیل‌زدگان خوزستان

تلاش برای برپایی هفته جهانی گرافیک در خوزستان

پایگاه حفظ و مرمت پل باستانی دزفول ایجاد خواهد شد

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

تحصیل در خوزستان تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به 152رسید

«بند میزان» میزان نیست

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان