پیام خوزستان

آخرين مطالب

اهواز ؛ شهر خورشید روی آب فرهنگي

اهواز ؛ شهر خورشید روی آب

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- کارون، خورشید و پل ؛ ترکیبی که مترادف نام اهواز است ، شهری که گرمای هوا و مهربانی و مهمان نوازی مردمش همیشه زبانزد خاص و عام است و خورشیدش چنان عاشقانه می تابد که گویی هرگز میل خوابیدن ندارد.
اهواز را قبل از هر چیزی با مردم شاد و خونگرم و عاشقش می‌شناسند، جاذبه گردشگری اهواز همین میزبانان شاد و عاشقش هستند، حتی اگر بدون هیچ آشنایی قبلی به اهواز بیایید و بی هدف در این شهر قدم بزنید، دهها نفر با لهجه شیرین خاص جنوب با آغوش باز ، شما را به خانه خود دعوت می کنند ؛ این ویژگی های اهواز را در هیچ عکس و فیلمی نمی‌توانید دریابید مگر این که خودتان در این شهر حضور پیدا کنید و از نزدیک آن را با تمام وجود حس کنید.
کارون، این آیینه خورشید، که گاه آرام و گاه بی قرار از میانه این شهر می‌گذرد، نماد زندگی مردم این شهر است، کارون معشوقه ی صبور تمام اهوازی‌هاست.
کارون سخاوتمندانه سینه خود را برای ارتباط مردم در دو کرانه اش عرصه ساخت و ساز پلها کرده ، حتی تعداد پل های قاهره، استانبول،صنعا و بغداد هم به پای پل های اهواز نمی رسد، برای همین اهواز به شهر پل ها معروف شده است.
**شب نشینی کنار پل‌های اهواز
اگر فرصت شب نشینی در کنار یکی از پلهای اهواز را داشتید مطمین باشید تصویری خاطره انگیز در قاب زندگی تان ثبت کرده اید .
اهواز 10 پل دارد که پل سیاه و پل سفید از معروف‌ترین آنها هستند، پل سیاه اهواز در سال 1308 خورشیدی روی رود کارون ساخته شد، پل سیاه اولین پل شهر اهواز بود که بعدها به دلیل رنگ سیاه بدنه و پایه‌ های آن به پل سیاه شهرت یافت.
پل سفید یا پل هلالی نیز سال 1315 هجری خورشیدی ساخته شده است این پل سفید و فلزی روی پایه‌های بتنی سوار است و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.
از دیگر پل های اهواز می‌توان به پل سوم، پل نادری یا سلمان فارسی، پل پنجم، پل صنایع فولاد، پل هفتم، پل کابلی، پل نهم و پل طبیعت اشاره کرد.
**جاذبه‌های تاریخی و گردشگری
در اهواز 39 بنا و محوطه تاریخی به ثبت ملی رسیده که از جمله آنها می‌توان به بقایای شهر تاریخی هرمز اردشیر مربوط به دوره ساسانیان، بنای معین‌التجار، دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی، ساباط جنب خانه معین‌التجار، هشت بنگله (منازل سازمانی راه‌آهن)، دانشسرای مقدماتی پسران، منزل نفیسی، دبیرستان شاپور، هتل قو، منزل ماپار، سرای دادرس، خانه منشی‌زاده، ساختمان گمرک، سقاخانه، خانه‌های بانک ملی شماره 1، 2 و3، ساختمان فرمانداری، ساختمان صنایع‌دستی خوزستان، سیلوی اهواز، پارک لاله، پارک جزیره و پارک ساحلی، طولانی‌ترین آبشار مصنوعی، پارک کوهساران که به بام اهواز معروف است، بقعه متبرکه علی بن مهزیار اهوازی، لشکر آباد مرکز فروش فلافل، سمبوسه و کپه، گورستان زرتشتیان، موزه هنرهای معاصر مسجد عامری و ... اشاره کرد.
**خانه ماپار
خانه ماپار سال 1380 به ثبت آثار ملی ایران رسید، این خانه متعلق به دوره پهلوی اول بوده ‌است. این بنا دارای زیرزمینی ساخته شده از سنگ و 2 حیاط است، وجود تزئینات آجری و طاق نماها و در چوبی به کار گرفته شده در بنا جلوه‌ خاصی به آن بخشیده ‌است اکنون این بنا به عنوان یک فضای کافه -رستورانی و نیز نمایشگاه آثار هنری فعال است.
**هتل قو
هتل قو مربوط به اواخر دوره قاجار است، این اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، این بنا یکی از زیباترین و شاخص‌ترین بناهای تاریخی اهواز به شمار می‌آید.
**معین التجار
بنای معین التجار مربوط به دوره قاجار است در اهواز است. این بنا در زمان خود کاروان ‌سرایی بوده که در نزدیکی پل سفید در قسمت بافت قدیمی شهر اهواز قرار گرفته است معین ‌التجار در واقع حاج محمد تقی بازرگان معروف بوشهری بوده است این بنا یکی از جاذبه های گردشگری اهواز است که به عنوان یک اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.
**ساباط جنب خانه معین التجار
ساباط جنب خانه معین التجار مربوط به اوایل دوره قاجار بوده که در سال 1378 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.
**مقبره علی ابن مهزیار
علی ‌ابن مهزیار در سال 201 هجری قمری در محل اقامت امام رضا در اهواز مسجدی را بنا می کند و بعد از مرگ وی او را در این مسجد دفن می کنند علی ‌ابن مهزیار یکی از دانشمندان و فقهای شیعه و از یاران امام رضا (ع) بوده است امروزه این مسجد و مقبره به مکانی به منظور زیارت مردم تبدیل شده است.
**دانشکده سه گوش اهواز
دانشکده ادبیات و علوم انسانی اهواز متعلق به دوره پهلوی اول است که در سال 1378 ثبت ملی شد از آنجایی که این دانشکده شکل مثلثی دارد به این نام شناخته می شود این ساختمان حدود 3 هزار مترمربع مساحت دارد در این ساختمان می توان ویژگی ‌های خاص معماری دوره پهلوی، یعنی قوس ‌های دایره‌ ای شکل ایوان و رواق‌ های حیاط مرکزی را به خوبی مشاهده کرد.
**هشت بنگله
منازل سازمانی راه آهن (هشت بنگله) که در دورهٔ پهلوی اول ساخته شده اشت و درفهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده ‌است معروفترین ساکن این منطقه حاج یعقوب سبهانی رئیس قطار باری بوده ‌است که در دوران دفاع مقدس نقش به سزائی در جابه جائی مهمات و اسلحه؛ پیکر شهدا و اسرای عراقی داشت.
**لشکرآباد یا بازار فلافل فروش‌ها
بازار فلافل که مرکز فروش فلافل در شهر اهواز است در خیابان انوشه، محله ‌ی عرب ‌نشین لشکرآباد قرار دارد علاوه بر فلافل در این بازار می تواند انواع سمبوسه و کپه و دیگر غذاهای خاص اهواز را امتحان کنید، لشکرآباد به خاطر فلافلهایش هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر کشور است و اغلب کسانی که به خوزستان می آیند حداقل یک بار به لشکر آباد می روند.
**قدیمی ترین بازار اهواز
بازار عبدالحمید از قدیمی ترین بازارهای اهواز است در گذشته بازار عبدالحمید بازار اصلی اهواز و مرکز خرید و اشراف ‌زادگان شهر بوده است اما امروزه جزء بازارهای ارزان اهواز به شمار می رود در کنار این بازار، بازار کاوه واقع شده است که متعلق به دوران پهلوی است.
**پارک جزیره
یکی از پارک های قدیمی شهر اهواز بوده که در سال های اخیر نیز مورد بازسازی قرار گرفته است بزرگترین جزیره تفریحی کارون دارای امکانات مناسبی جهت ارائه به مسافران نوروزی بوده و هر سال با فرارسیدن ایام نوروز تعداد بسیار زیادی از این محل دیدن می کنند.
**صنایع‌دستی
در شهرستان اهواز محصولات تولید شده از حصیر و خرما از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند یکی از صنایع‌دستی مشهور اهواز، میناکاری بر فلزات طلا، نقره و قلم‌زنی بر آن است به‌واسطه‌ی ارزش و اهمیت این صنعت دانش میناکاری در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است همچنین می‌توان به میناکاری صابئین مندایی در اهواز که منحصر به‌فرد بوده و دارای نشان یک ریاست جمهوری است، گلیم‌بافی، قالی‌بافی (تابلو)، حصیربافی، بوریابافی، معرق، محرق، سفال‌گری، مشبک، کپوبافی، سازسازی، سراجی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، البسه محلی، انواع عروسک‌های دست‌ساز، شیشه‌گری با حرارت مستقیم و ... اشاره کرد.
**سوغات و غذاهای سنتی
سوغات اهواز خرما، کلوچه‌های خرمایی و لباس‌های محلی است ، از جمله غذاهای مردم اهواز می توان به اِمگِشِت (ماهی نمک سود شده لای پلو) و دیگر غذاهای دریایی مانند قلیه ماهی، ماهی صبور و حشو، مُفَطَّح ( گوشت آب پز با پلو) و کباب بختیاری اشاره کرد.
7164/6002

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز فاز 2 پروژه احداث مجتمع گردشگری چم‎آسیاب / کمپ گردشگری صیدون در حال تکمیل

خوزستان رتبه دوم شاخص با سوادی کشور را کسب کرد

اقلیت اصیل، سپیدپوش و هنرمند جنوب ایران را می‌شناسید؟!

عراقچی پیام روحانی را برای مکرون برد

مهمترین زیرساخت توسعه گردشگری آموزش است

یوکیا آمانو درگذشت

جزئیات انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

کلنگ مجتمع آموزشی 24 کلاسه دخترانه اهواز به زمین زده شد

توسعه‌ فرهنگی استان خوزستان الزامی گریزناپذیر است

هیات انتخاب جشنواره نمایش‌های کوتاه خوزستان معرفی شدند

انتشار فراخوان انگلیسی و عربی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

آغاز طرح تابستانه خرید کتاب در ‌کتاب‌فروشی‌های خوزستان

پرداخت کمک هزینه سفر به جشنواره‌ هنرهای تجسمی جوانان ایران

گروه‌های نمایشی برگزیده جشنواره تئاتر عربی خوزستان معرفی شدند

آخرین وضعیت سلامتی میرحسین موسوی

ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

اماکن عرضه قلیان، پاتوق‌های هنری و فرهنگی اهواز می‌شوند

مولاوردی: بار‌ها به روحانی گفتم وزیر زن معرفی کن

ساباط تاریخی «شعیب رسول» در دست مرمت است

گردشگری باغملک صاحب «شاتگشب» شد

سید مرتضی سبزقبا با یک داستان کوتاه در مسابقه ملی داستان‌نویسی «افسانه‌ها»

بخش خصوصی برای احداث سینما در دزفول ورود کند

گتوند برای توسعه و پیشرفت، نیازمند جذب نخبگان است

عناوین برتر دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات کشوری قرآن، عترت و نماز

شرکت 2500 نفر درکلاسهای تابستانه کانونهای فرهنگی-هنری مساجد دزفول

تأکید استاندار خوزستان بر ساماندهی بنای تاریخی دانشکده سه‎گوش اهواز

دانش آموزان خوزستانی 9 رتبه کشوری در مسابقات قرآن، عترت و نماز کسب کردند

«خواب‌های دم صبح» فرهنگ دشتی رونمایی شد

بازسازی مدارس تخریبی در سیل اولویت اول نوسازی مدارس در شادگان است

جاذبه‎های گردشگری شهرستان کارون به برند تبدیل شده‎اند

جزئیات محکومیت ریخته‌گران و عیسی شریفی

برنامه درسی ملی به یک اندیشه تبدیل شده است

130 کانون فرهنگی هنری در مساجد دزفول فعالیت می‌کنند

مکرون با روحانی، پوتین و ترامپ دیدار می‌کند

اتاق مشایی در اوین را به نجفی دادند

نماینده ولی‌فقیه در سپاه: بدحجابی ترحم ندارد

انجمن مستقل طراحان گرافیک خوزستان مسابقه ملی تصویرگری محیط ‌زیست برگزار می‌کند

734 دانش آموز خوزستانی در آزمون جهش تحصیلی شرکت کردند

هیات انتخاب دوازدهمین جشنواره نمایش‌های کوتاه خوزستان معرفی شدند

امام جمعه اهواز: سنت های دست و پاگیر ازدواج برچیده شوند

روحانی: ادعای ناکارآمدی دولت دروغ است

امام رضا(ع)، امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

انتشار فراخوان بیست‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی

روند رو به رشد ورود گردشگران خارجی از مرز شلمچه

تصویب محدودیت اختیارات جنگیِ ترامپ

ادعای تلاش ایران برای توقیف نفت‌کش انگلیسی

محمدرضا خاتمی به سران قوا نامه نوشت

انتصاب سرپرست جدید پایگاه میراث جهانی شوشتر

ساماندهی گذر اوراز شوشتر در مرحله جدید

تلاش برای ثبت پنج شهر خوزستان به عنوان شهر ملی صنایع دستی